Jak dobrać twardość materaca?

Odpowiedni wybór twardości materaca jest jedną z najwazniejszych rzeczy, która decyduje o komforcie snu i żywotności materaca. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Wam wybrać taki materac by zapewniał zdrowy i komfortowy sen.

Dobór materaca do wagi ciała

Dobre dopasowanie materaca do wagi ciała ma ogromne znaczenie. Kiedy osoba o wyższej masia ciała posiada zbyt miękki materac, będzie się on deformował i zapadał. Zaś w sytuacji gdy lżejsza osoba uzytkuję materac twardy to nie zapewni on jej odpowiedniego podparcia, będzie równiez zbyt sztywny co może powodowac bóle kręgosłupa. Materac dobiera się indywidualnie do potrzeb uzytkownika. Istnieją nastepujące stopnie twardości:

  • materac miękki- odpowiedni dla osób o masie ciała do 60 kg,

  • materac średnio twardy- odpowiedni dla osób o masie ciała od 60 do 80 kg,

  • materac twardy-odpowiedni dla osób o masie ciała powyżej 80 kg,

  • materac bardzo twardy-odpowiedni dla osób o wadze powyżej 110 kg.

Podane przedziały są sugerowane. Podczas wyborze twardości można się rowniez kierować własnymi preferencjami. Jeżeli np. Użytkownik waży 75 kg, a woli twardsze podłoże może oczywiście wybrać materac twardy. 

 Zobacz również: Higiena materaca Problemy z bezsennością Materace typu Adam i Ewa

Sleeptime - Pozycje snuWażna przy wyborze twardości jest również jest pozycja snu. Jezeli często śpimy na plecach to wywieramy wtedy mniejszy nacisk i materac może być miekki. Kiedy jednak spimy na boku to mocniej naciskamy na materac, wtedy lepszym rozwiązaniem jest materac twardy.

Równiez wzrost użytkników ma znaczenie, ponieważ ugięcie materaca nie zależy tylko od wagi, ale też od jego rozłożenia na powierzchni materaca. Osoby wysokie powinny wybrac materaca miekkie, bo ciężar ich ciała będzie rozkładał się na większej powierzchni.