Typy wypełnień materacy

 Sleeptime - Ariadna JanpolSleeptime - Artemida Materace Dla Ciebie

Jak wiemy, każdy materac jest inaczej zbudowany. Posiada warstwy i wypełnienia. Warto zapoznać się z materiałami, z których produkowane są materace. Na początek weźmy sprężyny. Ulegają one podziałowi na bonellowe i kieszeniowe.

Sprężyny bonellowe są wykonywane z drutu hartowanego, który jest ze sobą połączony. Cechą tych sprężyn jest tak zwana powierzchniowa elastyczność – ugięcie jednej sprężyny, wymusza automatyczne ugięcie reszty. Zaletą bonneli jest niezwykła trwałość. Sprężyny bonellowe nie podsiadają stref twardości.

Trochę inaczej ma się sprawa ze sprężynami kieszeniowymi. Materace ze sprężynami pocketowymi będzie uginał się tylko w miejscach nacisku. Tutaj każda sprężyna jest osobno pakowana do kieszonek i pracuje niezależnie od reszty. Sprężyny kieszeniowe posiadają stopnie twardości.

Kolejnym materiałem z którego produkuje się materace jest pianka. Rodzaje pianek są różne, może to być pianka poliuretanowa, pianka lateksowa, pianka wysokoelastyczna czy piankatermoelastyczna.  

Sleeptime - Materace

Pianka poliuretanowa ma jednolitą budowę i jest odporna. Pianka lateksowa jest elastyczna, sprężysta, nie rozwiną się w niej żadne drobnoustroje.

Pianka wysokoelastyczna zapewnia doskonałą trwałość przewiewność materaca.

Pianka termoelastyczna ma właściwości antyodleżynowe.

Inne typy wypełnień materacy to mata kokosowa, której zadaniem jest utwardzenie i wygładzenie powierzchni, czy owcza wełna o termoregulacyjnych i przeciwreumatycznych właściwościach.

Jeszcze innym rodzajem wypełnienia materaca może być także hydrożel, który ma zadanie nadać uczucie świeżości, lekko obniża wykrytą temp ( około 3 stopnie).

Dodatkowo do materaca może zostać dodany flic tapicerski oraz owata. Flic tapicerski amortyzuje układ sprężynowy, natomiast zadaniem owaty jest nadanie puszystości.

Owata wykonana jest z poliestru. Przy wyborze materaca należy kierować się tym czy jest nam za gorąco w nocy – wtedy można kupić materac z warstwą hydrożelu lub za zimno – tutaj może sprawdzić się materac z warstwą wełny owczej.

 Zobacz również: Higiena materaca Dlaczego sen jest ważny? Materace dla osób o pełnych kształtach