O czym pamiętać kupując materac?

 

Decydując się na kupno materaca, zazwyczaj mamy mnóstwo pytań do sprzedawcy dotyczących twardości i materiałów z jakich jest wykonany. Wybierając się do salonu materacy powinniśmy wiedzieć o tym, że:

1. Materac należy dobierać do wagi jego użytkownika. I tu hierarchia ma się następująco:

- materac miękki – do 60 kg

- materac średniotwardy – 60/80kg

- materac twardy – 80/110 kg

- materac bardzo twardy – powyżej 110 kg

Warto kłaść się na materacach żeby sprawdzić, na którym najwygodniej nam się leży.

 Zobacz również: Twardość materaca Wypełnienie materaca Materace dla Seniorów

2. Materiały z jakich dany materac jest wykonany. Tutaj do wyboru mamy kilka opcji. Są materace piankowe ( z pianki poliuretanowej, pianki lateksowej, pianki termoelastycznej, pianki wysokoelastycznej HR), lub sprężynowe – bonellowe oraz kieszeniowe.

Sleeptime - Materac Ariadna Janpol

3. Dodatkowe warstwy w materacu. Należą do nich między innymi mata kokosowa czy owcza wełna. Mata kokosowa ma za zadanie utwardzić i wyrównać powierzchnię, natomiast owcza wełna sprawdzi się w materacach typu lato/zima, gdzie w okresie zimowych będziemy użytkować stronę z wełną.

4. Powinniśmy wziąć pod uwagę również długość i szerokość materaca. Jeżeli chodzi o szerokość, powinna wynosić minimum 70 cm przy pojedynczym materacu. Przy podwójnym 140 cm. Jeżeli chodzi o długość materaca, należy ją obliczyć dodając 20 cm do swojego wzrostu, przykładowo przy 160 cm wzrostu, materac powinien mieć 180 cm długości.